Wedos

úterý 8. prosince 2015

Upachtěné zklamání

Abych hned ze začátku nekafral a nerozčiloval se. Pepu Adlta znám a jeho práce (fotografuje především kulturistiku) uznávám jako velice zajímavou a víc než dobrou. Dokonce bych řekl v mnoha případech následovánihodnou.
Bohužel mě zamrzelo, že Pepův podpis je i pod "kalendářem" plzeňské Viktorky.

Sami se zkuste podívat: http://isport.blesk.cz/galerie/fotbal-synot-liga-rocnik-2015-16/254912/?foto=2 .
Na fotkách je toho špatně tolik až to bolí.


Vezmu to tak mě z toho jímá hrůza. V první řadě nevhodná desaturace. Pokud děláme z barevné fotky černobílou je dobré vybrat si, která z barev se bude víc blížit černé. Pomáhá taky přidat kontrast a zároveň projasnit stíny. Pak se Vám většinou nestane že tělovka bude splývat se stěnou. Barevné motivy v černobílé fotce jsou dost častý způsob pokud člověka už fakt nic nenapadne. S oblibou to používají patlalové na maturitní tabla, sem tam na svatební fotku. Nebudu říkat, že jsem to nikdy nepoužil. Rozhodně ovšem ne v tak děsivé míře. Ideální je aplikovat to na jednu barvu a ne na tři (ono to pak totiž dost brutálně tahá za oči).
Poslední věc, týkající se především kompozice, Pepa je zvyklý fotit v ateliéru. Tam je to OK. Jenže interiéry jako jsou tyhle představují řadu úskalí. Rohy řezající postavy, kolena. Jedno křídlo vysící od stropu nemožnost postavy dostat alespoň do třetin, natož do něčeho jako zlatý řez z toho doslova kape.
Nemůžu si pomoci, prostě trpím. Je to pochopitelně věc názoru, ale V tomhle případě autor dopadl podobně jako před nedávnem Saudek, fotografující olympioniky.
Bohužel firmy si najímají zvučná jména, a už neuvažují nad tím jestli je autor vlastně schopen takovou věc vyfotit protože má zcela jiný vlastní styl. Výsledkem jsou pak fotky, které nejsou lichotivé ani pro autora ani pro firmu.
Jistě Franta Vomáčka bude juchat nad oblíbeným fotbalistou, ale člověk z oboru jen kroutí hlavou a trpí.

PS: Já chápu účel kalendáře atd. Ten beru prostě jako OK. Řeč je o výsledku, který skutečně zabolí. O to víc je mi to líto.

PSS: I tohle fotil Pepa Adlt a podle mě je to daleko jinde.