Wedos

pátek 25. prosince 2015

Šnečím tempem Windows 10

Dnes jsem nainstaloval aktualizaci na Windows 10 (a víte co, moc dlouho se neohřeje).
Než jsem to udělal našel jsem si řadu informací a hlavně postupů jak se zbavit přebytečného bordelu. Mám rád když systém dělá co má. Tedy spouští aplikace. Ne když systém rozhoduje o tom co chci dělat já a jestli tedy laskavě můžu.
Nebudu Vás trápit slohovém cvičeném na téma, jak se oslím můstkem (to je to co teď čtete) dostat k problému (to je to co bude následovat). Prostě to vezmu po popořadě.
Ještě pro přesnost, vše uvádím ve vztahu k mému Lenovu Y70-50, Core I7, 16 Gb Ram a hybridní disk. Grafika je GForce 860M a má vlastní 2 Gb Ram. Plus ještě klasika od Intelu.
Na první pohled to není zrovna ořezávátko.


  1. Bootování systému je asi tak 4 krát pomalejší. Win 7 po zapnutí najeli za cca minutu a půl do použitelného stavu. Tedy přestali zuřivě tahat za disk a ikony se na potřetí překreslili (proč tohle dělají Windows už od verze 95 fakt nechápu. Windows 10 jsou rychlík. Tohle celé jim trvá přesně 3:57. Co je nejvtipnější při tom bootu se chvílemi zadrhává i animace znázorňující, že mám ještě vydržet a neběžet k oknu. Mimochodem nabootovat z flashky live verzi Lubuntu trvá asi 1:30.
  2. Systém dost podivně laguje co se internetu týká. Momentálně se už asi 10 minut reloaduje Gmail. Proč to se děje mi fakt není jasné.
  3. Reakce na nějakou akci je patřičně pomalá. Kliknu na zavření okna, systém tak 5 vteřin počká a pak okno zavře. Kliknu na nějaké tlačítko, žádná reakce a akce s ním spojená se za půl minuty zničeho nic provede. 
  4. Disk, který ve Win 7 prakticky neměl co dělat, tu neustále něco provozuje a poblikává si. To asi abych poznal, že systém ještě běží.
  5. Nekonzistence GUI. Nevím který idiot v Redmontu vymyslel, že když lidé neměli rádi Metro nebo jak se to zrovna jmenuje. Zrušíme u něj Full Screen režim a zavedeme tyhle aplikace v okně. Pravda to okno vypadá zcela jinak než všechny kolem a většinou nic moc nezobrazuje, ale už to není Metro.
  6. U GUI ještě zůstaneme. Je obtížné poznat jestli to bílé okno je bílé nebo světle šedé a tak není jasné jestli je nebo není aktivní. Smůla, Metro okna jsou na tom ještě hůř, protože občas jsou celá v jedné barvě a vy nevíte jestli se něco děje nebo jestli to zase spadlo.
  7. Občas jsou v systému zcela neobvyklé přeskoky. Kliknete v klasickém rozhraní na nastavení a najednou tu máte Metro okno přes půl monitoru a koukáte na něj a ono nic nedělá, ani tam není žádné nastavení jen je tam ozubené kolo uprostřed. 
  8. Skoro každá akce (i pohyb myší) občas vyvolá takové to polozamrznutí kdy máte kurzor jakože zaměstnaný, ale vlastně ještě můžete klikat. 
  9. Windows se tváří, že žerou méně paměti. Ovšem swapování na disk je prakticky neustálé (co tam sakra sypou netuším).
  10. Občas se systém rozhodne, že jste skončili. Menu start nefunguje, ikony oken nefungují a co víc když to vypnete skončíte se zapnutým počítačem a černou obrazovkou. Zapnutí a opět čekačka a opět škubačka. 
Windows 10 jsou pokračování de evoluce z Windows 8 zpět k Windows 7.
Bohužel jsou takovou oklikou, že na konci nejspíš zcela ztratí směr.