Wedos

neděle 27. září 2015

Windows, velké disky a katastrofy

Myslíte si, že když ve Windows jednou něco funguje tak je to v pořádku napořád, nebo, že to je ideální kombinace?
Už máte za sebou dnešní dávku sedativ, steroidů nebo amfetaminu? Nemáte... no tak si dejte panáka a skočíme do toho rovnýma nohama!

Dynamický disk... kde se vzal tu se vzal
Windows XP, Vista a kdo ví kdo ještě přišli s takzvaným Dynamickým diskem (co to přesně znamená nevím jistě, ale je to asi něco jako když je někdo: "mladý, progresivní a dynamický" - takže na hovno).
Protože přenos ze jednoho Windows do druhých Windows pokud máte dynamický disk prostě nefunguje. Oddíl není vidět, svazek není vidět a co nejhůř, data nejsou vidět.

Prohnal jsem to tedy dvěma aplikacemi pro záchranu celých disků, podle toho co jsem našel na webu za doporučení.
Ukázalo se, že to není tak snadné. Například utilitku DiskProbe, určená k záchraně takových zparchantělích disků, je totiž jen ve starých Windows, ale v sedmičkách nic takového není. Microsoft pro jistotu nic takového ke stažení nenabízí, protože to by byl moc dobrý nápad.

Nakonec došlo na to, že se data museli vzít a začít zachraňovat jinak. Pomohla opět klasika v podobě elegantní jednoúčelové (záchranné) Linuxové distribuce. Speciálně PartedMagic. Hoši si sice s GPL moc hlavu nelámou, ale i s tím si lze poradit (TPB se nabízí).
Pochopitelně jsou i další distra (nejlépe najdete zde).

Momentálně se data přesypávají z disku na disk. Ovšem to zatrnutí když zjistíte, že data nejsou a nebudou.... to bych přál jen málo komu.