Wedos

sobota 26. září 2015

FreeNAS? Ne děkuji!

Dnes nechám patlografy sobě samým. Aby si tiše v koutku patlali šestý filtr přes uměle černobílou fotku a předstírali, že to dovedou.
Naopak se vrhnu na téma, které je kde komu blízké a hlavně dnes často skloňované i mezi fotografy. Jak nejen zálohovat, ale jak uchovávat rozumným způsobem Terabajty dat (ano TERA).
Můj foto archív vyfoceného materiálu přelezl přes 1,5 Terabajtu už před nějakou dobou.

I rozhodl jsem se vytvořit si vlastní síťové úložiště a využít k tomu vlastní starší počítač (4 x Athlon64, 8Gb RAM, RAID řadič od Adapteku - pár jich tu mám, bedna a zdroj Chiaftec). V první fázi to bylo jasné. Bude třeba zvolit vhodný OS, k tomuto HW.
Btw. nepochlubil jsem se počítač byl nahrazen NTB Lenovo IdeaPad Y50-70 Black (recenze v případě zájmu v dohledné době).

Nejprve jsem se porozhlédl po nějakém Linuxu. Tam byla pochopitelně velice příjemnou vlastností stabilita.
Problémem byl ovšem ve slabší konfigurovatelnosti, z hlediska lajckého použití. Cílem byl stav kdy i moje žena, nebo kdokoliv bude schopný například změnit nastavení. Nebo přidat nějakou úlohu do fronty.

Postupně jsem se prokousal přes drahá HW řešení v ceně několik desítek tisíc, až jsem narazil na velice populární FreeNAS.
Kde kdo si to instaluje, kde kdo o tom píše a kde kdo nad tím.... dělá ramena.
Už z nadpisu je jasné, že FreeNAS u mě narazil. Proč?


  1. Všichni pisálci co se mu věnují, vychází ze stavu kdy staví od nuly a nemají disky s daty. TZN. Mají disky které obsahují data v počítači a vše jedou na čisto. To je velice teoretický start nemající s realitou pranic společného.
  2. FreeNAS si ani trošku nerozumí s disky jinými než s těmi co jsou naformátované pod systémem ZFS (ten je dost kvalitní a kdesi cosi, jenže taky je k dispozici jen pro Solaris nebo BSD). 
  3. Základem FreeNASu je právě BSD, což je počítačová obdoba věty: "Jsem Gay, libí se mi kluci, mezi 17 a 18 lety, blond s hnědýma očima, poslouchající death metal!" Ano podobně obskurní to je.
  4. Celé je to rozumně ovladatelné přes webové rozhraní (to by byla výhoda) kdyby to webové rozhraní nebylo AJAXové (dáte povel, dialog zmizí a cosi se začne dít a vy nevíte jak to vlastně dopadlo).
Ano fakt jsem zdrbnul FreeNAS!

Funkce importu disků s formátem NTFS co se objevila v posledních verzích je značně nespolehlivá a pekelně pomalá. Pro zajímavost 1,5 Tb disk se importoval 17 hodin a nakonec to spadlo.
Navíc IMPORT neznamená nic víc, než, že disk se přimountuje na jiný disk a tam se data překopírují. Proč je to takhle debilně vymyšlené nevím. Proč takhle lze kopírovat jen celý disk taky nevím. Skutečně je to debilní.

Další co je značně nespolehlivé je nastavení SAMBy. Zcela CORE funkcionalita (asi jako reklama u Googlu) a přesto je zcela nespolehlivá. V jednu chvíli funguje. Připojíte další disk a šup... už nefunguje.

Navíc nastavení se z prostého "Sdílej" změnili na "dvacet minut klikej a doufej, že sdílíš."


Takže FreeNAS během dvou dnů šel z domu.
Proč dvou dnů? Protože první den jsem se ho snažil nainstalovat. Abych zjistil, že pokud není v počítači zapojený myš. Tak prostě z flashky nebootuje. Ano. Den mi trvalo než jsem na to ze zcela nic neříkajících hlášek o nečitelném sektoru Ox36247 přišel. Ke konci jsem byl tak vytočený, že bych autora nejen přivázal k židli a strhal mu nehty na rukou a nohou, ale počkal bych až dorostou strhl mu je znova a navrch mu vytrhal zuby.

Jak jsem to vyřešil... právě instaluji RockStore. Cože je linux založený na CentOSu. Mající dost podobnou funkcionalitu a pro Boot nevyžaduje myš v USB portu. Taky o něco lépe vypadá a když zapnu sdílení tak sdílí.
Detaily.... a pokračování příště. Jdu kopírovat data z disku na disk.


Mimochodem IT věci z vesnice najdete na webu Jedné party :-).