Wedos

pátek 1. března 2013

Obrázkový problém GoogluGoogle změnil vyhledávání obrázků. Změnil ho tolik, že následně vzniklá určitá kontroverze. Někdo říká, že na to měl plné právo, protože co je na webu... je jeho (což není pravda).
Já myslím, že to je složitější. Chtě nechtě, existuje něco jako licence. A zvlášť firmy pro, které je to zdroj příjmů by si na tohle měli dávat pozor.

Když to vezmu jako fotograf.Nevadí mi když si někdo stáhne mou fotku a doma si jí dá na zeď.Mám z toho radost.Ale co pro mě není úplně OK. Je když Google vezme fotku, vytrhne jí z celého kontextu (například ucelené série fotek) a zcela podle svého jí použije pro svůj prospěch. Tak to dělá Google a nadšený z toho nejsem. Byť mě osobně to nepoškozuje. Chápu určité rozhořčení.

V podstatě je to narušení rovnováhy, která doteď panovala. Google hledal, a lidé tvořili obsah ve kterém hledal. Google se teď rozhodl vykašlat se na autorství (které je neodejmutelné a nepřenositelné – podle našeho práva). A stát se samozvaným prezentátor práce jiných.Sám se podobné věci brání. Pokud bude na jeho vyhledávání odkazovat a budete to dělat často zablokuje ho.

Argumentace zákazem indexování je také spíš akademická. Nikde není napsáno, že to Google musí respektovat. Navíc je to v podstatě vydírání. A stavění na předpokládaném souhlasu. Ale ten na autorské právo (jako jiná majetková práva nejde použít).

Technicky je to pochopitelně, jednoduché použití HTML. Google jde tak daleko, že to do vyhledávání dokonce vkládá skrz Iframe a zcela prázdnou stránku, obsahující odkaz na Váš obrázek. Z ní vede odkaz přímo na původní obrázek. V tu chvíli totiž Google přestává fungovat jako vyhledávač, ale funguje jako někdo kdo sáhne na Váš web a z něj si vezme co se mu hodí.
Opět technicky je to snadné.
Otázka zní co na to právo (to nás musí ať tak nebo tak zajímat na prvním místě).

Oblíbený argument, že pokud něco umístíte na web stane se to veřejným majetkem. Je sice krásný, ale i jako člen strany která se snaží o revizi autorského práva musím konstatovat, že tak tomu není. Autorství a tedy právo rozhodovat co se stane s vaším dílem. Tedy určit například licenci pod jakou ho může někdo jiný použít.

Pikantní na tom je ještě jedna věc.
Našli se tací, kterým Google prohrabal jejich fotky zveřejnil je a když oni chtěli aby na svém webu mohli mít AdSens reklamu tak jim to Google zmítl. Cítíte ten rozpor?
Googl vydělává na jejich práci a dílech, a když na nich chtějí vydělat oni, má s tím problém.