Wedos

sobota 23. března 2013

Kam kráčí Canon a co ostatní

Nebudu se tu babrat v nějakém úvodu. Jedna taková moje vlastní analýza trhu. Aneb jak to dopadne (sázky beru).
+Canon Czech Fans mi prominou. ;-)

Už delší dobu vypouštím moudra na téma, výrobci přešlapují a hlavně sami sobě hážou klacky pod nohy. Jsou k tomu hned dva důvody.

První je čistě technický. Čipy v digitální technice sice lze dále zlepšovat, ale šumu se zcela nezbavíme. Navíc diody nelze do nekonečna zmenšovat a tak jednoho dne narazíme na fyzickou hranici.

Druhý důvod je spíš obchodní. Aby jste něco mohli prodat dráž, musí to mít adekvátní výhody proti levnějšímu modelu.

Oba důvody se stávají problémem. Je to vidět například na tom, že Canon v podstatě v nižším segmentu už třetím rokem ždíme 18Mpx čip který uvedl v EOS 550D. Obaluje ho trošku lepší technikou, ale nemůže to přehnat. Je to v podstatě jeho poslední (a nejlepší) APS-C čip. Najdeteho i v Canonu EOS 7D. Po opuštění APS-H čipů (EOS 1D mark III například), mu zůstali jen dvě skupiny čipů. Ale i ty jsou rozdělené na dvě skupiny. Menší a větší rozlišení (například 6D a 5D mark III).
Nové modely se snaží napasovat do stávající řady asi jako tlustou knihu mezi časopisy. Zatím má ještě co přidat, ale za chvíli mu to dojde.
Abych zchladil majitele Nikonů a třeba Pentaxů. Oni na tom budou brzo podobně. Bez ohledu jak to marketingově výrobce podloží, není cesty zpět.

Kam to spěje (podle mě)?
Kompakty - tam je jasný útlum. Většinu kompaktů nahradí telefony. Je to prostě neudržitelná situace. Pár modelů zůstane. Zvláště těch dražších. Kompakty budou podle mě vytlačeny bezzrcadlovkami.

Zrcadlovky - tam je to jasné, APS-C zaberou celý amatérský a poloprofesionální segment. Fullframe zrcadla bez problémů zasáhnou do středoformátu. S rostoucím rozlišením, se tam prostě propracují.

Bezzrcadlovky - Ty se pochopitelně propracují do nejlevnějšího segmentu. Pár kompaktů zůstane, ale tahle početná kategorie se patřičně zmenší. Zůstanou jen ty modely, které jsou zcela výjimečné (vodotěsné a tak podobně).

Co by mohlo tenhle vývoj změnit? Jedině když se výrobci rozhodnou používat na bezzrcadlovkách, zrcadlovkové objektivy. To je totiž v téhle chvíli největší brzda segmentu bezzrcadlovek.

Všechno co se teď hrne mezi lidi Canon EOS 100D nebo 700D směřují k tomuhle. Stejně jako EOS 6D. Pochopitelně podobně na tom jsou i ostatní výrobci. Nikon, Pentax, Sony nebo Sigma.
Kdo se musí logicky cítit ohrožen, jsou výrobci středoformátů. Protože jejich levnější část, výhledově pohltí fullframe zrcadlovky.