Wedos

pondělí 5. listopadu 2012

Nesoudnost výrobců a Windows 8

Poslední pár let neustále nadávám, na zcela nesoudné chování výrobců hardware. Uvedu příklad. V rámci firmy nakoupíte počítače, pracovní stanice. Například něco od Lenova nebo Dellu.
Záhy zjistíte, že v těchhle počítačích je 1Tb disk.
Zdá se to jako dobrý nápad?
Ale kde že. K čemu je sekretářce, která má stejně většinu dokumentů někde na serveru 1Tb disk? Řeknete si logicky. Firma jde za tím co chce zákazník.
Ale zákazník to nechce. Zákazníkovy jde o pracovní stanici. Na 40Gb disk se vejde stejně tolik dokumentů, že je ta sekretářka nikdy nezaplní.
Takhle má počítač. Má v něm obrovský disk. A ten v podstatě leží ladem. Vsadím se, že za rok nebo dva někdo z marketingu vymyslí, že menší disk znamená menší bezpečnostní riziko a dostaneme se do období zmenšování disků.

Je to podobná situace jako displaye. Před deseti lety byly všechny matné. Pak někoho napadlo udělat lesklý. Super!
Každý kdo chtěl něco znamenat měl lesklý (hezký) display. Výrobci to takhle mrskali rok dva. Než si vůbec všimli, že na tom není nic vidět.
Teď mrskají lesklé LCD a pokud jste profík koupíte si (za prachy navíc) matný. Prostě na palici.

Obdobná kravina je poměr stran. Pro práci je vhodnější rozměr 16:10. Je to dané velikostí strany A4 na výšku. Což je pro člověka celkem příjemný rozměr na čtení.
Jenže někoho napadlo, že ušetří.
A tak koupil levné 16:9 co se vyráběli pro potřeby TV a dneska je rvou do všeho. Výrobce ušetří a zákazníci to kupují s poznámkou, že to je HD nebo tak něco.
Přičemž NTB s ergonomický zajímavým rozlišením 1600x1050 nikde nekoupíte. Za to rozlišení 1366x768. Které je všechno jen ne pohodlné na práci (kdo by chtěl dělat s nudlí), se najde všude.
Aby jste si neřekli, že tohle je jen brblání. Podobný názor nedávno vyjevil například Linus Torvalds.
Správně podotkl, že tablety mají rozlišení skoro jako notebooky.
Já sám mám Lenovo ThinkPad Tablet s rozlišení 1280x800. Což je stejné jako můj dosavadní notebook.
Ovšem pokud si budu chtít koupit nový notebook budu limitován debilním rozhodnutím někoho, že potřebuju nudli. Je to tak 800 vs 768.
Jdeme zpět display se zmenšuje.

A přesně s tím souvisí Windows 8. Všichni argumentují tím, že Windows měli blbé DPI a tím pádem to ve velkém rozlišení nevypadalo dobře.
To je pochopitelně otázka toho jak to kdo vidí. A jestli vůbec vidí nebo nevidí.
Metro údajně tenhle problém řeší (vynechám návraty do klasického zobrazení Aero). Možná ho řeší a ani se nedivím. Čtvercům v jedné barvě skutečně nějaké DPI na kráse neubere.
Jenže aplikací pro metro je, asi stejně jako hladových v parlamentu. Navíc kdo zkoušel metro myší, zjistí, že to je na letenku do Dobřan.
Prostě tudy ne.

A tak se vracím k problému, který mě tíží. Kapitalismus už dávno není náš zákazník náš pán. Je to prostě jen o tom konzumuj a brzo chcípni.
Což není zrovna radostné.