Wedos

středa 3. října 2012

Canon EOS 6D zajímavý, ale nepochopený

Canon v reakci na uvedení Nikonu D600, vypustil na světlo světa Canon EOS 6D. Popravdě není to zcela nezajímavý kousek. Ovšem reakce veřejnosti se mi zdají tak trošku jako nepochopení.
Zaznívají v podstatě dvě námitky, jedna naráží na jedenácti bodový ostřící systém a druhá na zaměření zrcadlovky. Pochopitelně je tím na mysli zaměření obchodní a marketingové.
Canon EOS 6D + EF 24-105mm f/4 L 

První výtka je pochopitelná pokud fotoaparát srovnáváme s Canonem EOS 5D Mark III. Ten je v současnosti jedním ze dvou nových FullFrame(FF) fotoaparátů. EOS 6D je vlastně třetí do party.
Tím nejvýkonějším je Canon EOS 1Dx (nástupce Canonu EOS 1D Mark IV). EOS 6D je vlastně nejlevnější variantou v řadě FF zrcadlovek. Je tady pochopitelné, že nelze očekávat od fotoaparátu stejné výsledky jako od dražší varianty. Ostřící systém je totiž velice podobný staršímu 5D Mark II. Spousta námitek právě poukazuje na tento fakt. Jenže pokud začneme nad věcí trošku uvažovat napadne nás, že například na fotografování v ateliéru je to přímo ideální. Navíc integrované Wi-Fi a GPS přímo vybízí k použití v ateliéru (Wi-Fi). Při takovémto použití pak logicky nevadí nižší rychlost snímání nebo slabší provoz při slabším osvětlení. Naopak nižší cena může hodně přispět ke koupi.
Druhá výtka zaměřená právě na cílení fotoaparátu. Souvisí s tou první.
Každý očekává super FF zrcadlovku, srovnatelnou s 5D Mark III. Jenže to by byl Canon sebevrah. Naopak cílení na ateliérové a studiové fotografy může hodně pomoci.

Osobně 6D nepokládám za špatný krok. Nečekaný? Nepochopený? To ano. Rozhodně, ale ne nezajímavý či snad přímo špatný.