Wedos

úterý 11. září 2012

Proč je Nokie po kolena v žumpě

Nokie představila dva nové modely Lumia 920 a Lumia 820. Jsou v nich Windows 8 a naplnilo se to co jsem říkal, že se Windows spojí dohromady. Desktop i mobilní ... a to bude problém.
Jenže ani tyhle dva hranaté plastové kousky to nezlomí. Víte proč?
Nokie má v současnosti v oblasti chytrých telefonů s Windows Phone, tři kategorie potencionálních nebo stávajících zákazníků.


  1. Geekové co chtějí všechno nové (ty to omrzí a jdou od toho).
  2. MS (Nokia) Fanatici, ti si koupí i ho-no s nápisem Microsoft nebo Nokia a budou juchat. Typické je že Elopa pokládají za génia.
  3. Uživatelé klasických telefonů (dumbphonu) (a těch je skutečně nejvíc). Láká je jednoduchý a svižný systém (nikoliv aplikace).

Z toho plynou hned dva problémy. Prvním je cena zařízení.
Nemůže překonávat cenou. za kterou se prodávají hloupé telefony. Proto je všelijak dotováno a tím to ztrácí na výhodnosti pro prodejce i výrobce. Druhý problém je, že takový uživatel prostě neutrácí za aplikace. Z části kvůli jejich ceně (menšina) z části proto, že je vlastně nepotřebují.

Přidám k tomu Nokia amatérské PR, vidím budoucnost jasnou a zřetelnou. A Nokii mrtvou. Uvést zařízení, neříct kdy bude na trhu, za kolik a nenechat na něj skoro nikoho sáhnout. Je prohra.
Dnes když se výrobci předhánějí, kdo komu co a proč. Kdo první a kdo víc.