Wedos

čtvrtek 20. září 2012

Analýza bezpečnosti dnešní společnosti...

V rámci mírně nostalgického zamyšlení mě napadlo, jak se proměnila naše země. Nebo možná celé Evropa během posledních deseti až 15 let. Když poslouchám stížnosti lidí na stav politiky a podobné věci. Řekl jsem si jak složité by bylo udělat převrat (skutečný převrat, se střílením a tím vším, prostě revoluce nebo puč).
Beru to podle maximální možné paranoii. Jedná se o takové technické zamyšlení. Vynechávám lidský faktor. Beru jen techniku.

Komunita

Na převrat potřebujete víc než jen sebe. V době sociálních sítí se zdá, že je snadné udržovat kontakt. Jenže chyba lávky. Jakákoliv digitální informace, o to víc v podobě textu. Je snadno dohledatelná. Dokonce sledovatelná prakticky v reálném čase. Zvláště pokud jste něco jako tajná služba. Máte to doslova na stříbrném podnose.
Navíc sociální sítě jsou prošpikované vašimi soukromími informacemi. Fotky, kontakty na rodinu atd. Nebylo by velkým překvapením kdyby podle kontaktů a podobných věcí policie, potažmo rozvědka. Měla zmáknutý seznam potenciálně nebezpečných lidí ještě dřív než se nějak dají dohromady.
Řešit to lze jen osobním stykem, na bezpečných místech s nemožností odposlechu. Použitím silného šifrování pro předání vzkazů atd.
To ale zase vyžaduje už předchozí dohodu a znalost stavu (šifrujem?  šifrujem!).
Posílání dopisů je funkční, ale jen do určité úrovně. Reálně jinak než v omezené skupině, která má k sobě blízko z jiných méně nápadných aktivit. To prostě nejde.
To značně omezuje možnost růstu takové skupiny a prakticky to eliminuje možnost vzniku něčeho co by svrhlo vládu.
Porovnání s minulým režimem se nabízí. Odhadem bych řekl, že v něm měla šanci vzniknout konspirativně utajená skupina v řádech stovek členů. Dnes jsou to maximálně desítky a i to stěží.
Je to dobře nebo špatně?

Zbraně

Jakýkoliv opravdický převrat (ne teď nemluvím o plyšové revoluci). Potřebuje zbraně. Je naivní si myslet, že pokud nejste ve vysoké politice. Podaří se vám nějak zmanipulovat ozbrojené složky. Tedy skutečně je potřeba ozbrojená skupina.
Opět, přes veškerou snahu tlačit do hlavy jak je nebezpečný internet plný návodů na výrobu atomové bomby (technicky je to chemie a fyzika na úrovni 9. třídy). Jsou návody na výrobu výbušnin většinou nepříliš platné. Chemikálie potřebné na výrobu jsou jen stěží k sehnání. Když už tak pochopitelně to nejde anonymně.
Ale budiž. Řekněme že půjdu do OBI koupit třeba 50 litrů, 30% peroxidu vodíku. Nápadný budu asi jako bazén na Sahaře.
Jdu k pokladně. Musím platit hotově, nebýt nápadný. Nemít s sebou mobilní telefon. Nejet vlastním autem.
Můžu nakupovat po menších částech! Ale to technicky neřeší tyhle základní problémy. Jen prodlužuje čas. Do doby než, už začnu být podezřelý.
Pochopitelně všechno ostatní vyžaduje stejné řešení. Ukrýt se před všudypřítomným okem kamery (venku i uvnitř). Nechat telefon doma. Nebo vypnutý. Informace si nepředávat telefonicky ani formou SMS.
Koupit zbraně jde i legálně. Ovšem ve značně omezené míře. Další možností je nákup od podsvětí. Tam je ovšem problém nutnost vazeb a kontaktů. A stále panuje problém prozrazení. Je třeba si uvědomit, že to je střet dvou protichůdných věcí. Podsvětí v zásadě má jiný morální kodex... posunutý patrně opačně než případný morální status revolucionářů.

Akce

A jsme u toho. Technické provedení akce. Pokud překonáme všechny nástrahy moderního světa. A jho protiteroristických opatření.
Ideálním stavem je například demonstrace. A její potlačení policií. Vzpomínáte na plyšák? Z pohledu dneška se tam toho zase tak moc nestalo. Policie v helmách a s obušky zmlátila pár demonstrantů (reálný počet zmlácených skutečně nebyl nijak vysoký - v poměru k situaci a dnešku).
Vhodně se toho chytila funkcí chtivá opozice. Nabalil se na to dav. Dnes policie mnohem razantněji zdecimuje i větší počet demonstrantů a nic se neděje.
Média už předem demonstranty očerní (ať už se jedná o kohokoliv) a po nakládačce si ještě řeknete jak to ti kluci zvládli sexy udělat. Technicky je totiž státní aparát ve výhodě. Může vhodně sledovat situaci. Týmy přede vytipují problémové skupiny. Vrtulník nedovolí nikomu aby se příliš ukryl.
Policie má k dispozici speciální monitorovací vozidla. Kamery, rušičky, odposlechy. Všechno na čtyřech kolech. Tedy opět, telefony a další věci jsou zcela nevhodné.
Pokud odhlédnu od situace a podařilo se demonstraci využít jako roznětku k větší akci. Je technicky velice náročné akci koordinovat. Opět nastupuje odposlech, policejní rušení.
Rozvědka disponuje týmem, pro takovéto situace. Případný střet by byl na úrovní začátečníků a elity. Tedy buďto začátečníci hned z počátku nasadí obrovskou převahu v živé síle a technice. Nebo budou zcela zdecimováni.
Vládám je zcela jedno kolik lidí zavřou. Vzpomeňte si na hnutí Occupy. Lidí bylo dost. Vláda neměla nejmenší problém je pozatýkat, zavřít rozehnat a použila k tomu mnohem víc násilí než kdy byl u nás k vidění.

Shrnuli to jako celek. Zjistíme, že kromě převratů v zemích kde "demokracie" sleduje své zájmy (ropa, plyn, kolonizace, atd.). K převratům nedochází. Maximum jsou omezené skupiny nebo jednotlivci. Počty nepřesahují dvacet maximálně třicet přívrženců.
Technicky má při teroristickém útoku větší šanci osamocený jedinec než skupina. Což dokazují události posledních let.