Wedos

sobota 5. května 2012

HTC EVO 3D - zkušenosti (hodně pokročilého uživatele)

Takové malé varování předem.
Pokud Vás telefon zajímá kvůli barvě, krytu nebo vyzváněcí melodii nečtěte dál. Ne, že bych Vám v tom mohl zabránit, ale patrně budete mít akutní záchvat, blbé nálady z vlastní naivity.

Pro nás ostatní začnu hezky od začátku. Balením.

Balení a rozbalení


Telefon dostanete v krabičce z recyklovaného papíru a potištěné sojovým inkoustem. Tedy ekologie na prvním místě. Součástí balení je jednak telefon, jednak nabíječka (malá - prakticky redukce z 220V na 5V USB port). USB kablík. Jednak pro nabíjení a jednak pro připojení k PC. Akumulátor s kapacitou 1750 mA. Sluchátka s mikrofonem a ovládačem pro přehrávač.
Nějaké ty návody atd. Vše je v elektronické podobě nahrané přímo v telefonu. Telefon má také v sobě navíc 8 Gb paměťovou kartu MicroSD. Schází mi v balení nějaké pouzdro. Bylo by to milé.
Krabička je bytelná. Pevná a pokud jí položíte na chodník a dáte dovnitř cihlu. Jistě si o ní leckterý cyklista narazí štangli.

Telefon - konstrukce a rekonstrukce 


Většinu z Vás jistě zajímá spíš telefon. Než z čeho je krabička. Tedy věřte, Vaše oči padly na správnou část článku.
Telefon padne dobře do ruky (mě, pokud jste jemná dívka s ručkou vhodnou pro lovení drobných mincí ze zavařovaček, bude to pro Vás spíš obouruční práce). Jeho zadní strana je z něčeho co lehce připomíná gumu. Materiál se tak dobře drží a neklouže v dlani. Zadní strana má jasnou dominantu a tou jsou dva objektivy.
Pevnost a odolnost se zdá být lehce nadprůměrná. Rozhodně, ovšem nedoporučuji telefon používat jako zbraň (rozhodne to není Ericsson R310).
Přední část je prakticky celá pokrytá sklem. Jedná se pochopitelně o toliko populární Gorila Glass. Takže odolnost proti promáčknutí značná. Stejně jako křehkost. Nahoře je pak stavová led dioda (dobře zřetelná, a praktická) a další kamera (to pro videohovory viz dále).
Spodní část telefonu pak vyplňují čtyři senzorová tlačítka. Telefon není nijak těžký, na druhou stranu se pronese. Když ho držíte a čtete si například tak za nějakou dobu je to znát.


Dost bylo popisu teď trošku praxe.

Telefon má několik kladných vlastností (neklouzavá záda, stavová led dioda, celá přední část pod sklem), ale i několik zásadních nešvarů. Nejhorším jsou asi tlačítka. Jsou totiž senzorová nikoliv fyzicky mačkací. Pokud máte nějak normální ruku (což snad mám, nejsem žádný kandidát na bagr roku), patrně si často zavadíte za tlačítko HOME nebo hledání. Zvláště to hledání dokáže naštvat. Protože Vás to uvrhne většinou do nutnosti potvrdit nějaký dialog a to je prostě otrava.
Další slabinou je častá upatlání zadního skla pod kterým jsou dvě kamery. Časem bych se možná bál poškrábání. Další nešikovnou věcí je napájecí (Micro USB) konektor. Je totiž po straně přístroje.
takže svisle tolik nevadí, ale na ležato je to přímo porod. Při hraní her překáží a zesložiťuje úchop.
Nemusí to vadit všem, ale je to dost pravděpodobné. V kombinaci ze sluchátky je levá strana pro uchopení telefonu prakticky nepoužitelná. Je to škoda. Rozvržení zásuvek dolů a nahoru by vyřešilo mnoho starostí.

Železo a jiné radosti


HW telefonu je rozhodně dostačující na běh téměř čehokoliv co Vás napadne. Díky MHL konektoru (microUSB+HDMI) není problém pustit video na TV. Dvě jádra (až 1,2 Ghz) a dostatečně výkonná grafická karta jsou rozhodně silné zbraně. Neméně příjemným HW je display. Ten má jednak úhlopříčku 4,3 palce a 3D funkce. A jednak má rozlišení 950x540. Což na šíř bohatě stačí na většinu webů. A i video není vůbec špatné. Slabinou je ovšem akumulátor. Ten není slabý. Ale pokud začnete používat telefon hodně intenzivně, výdrž cca 8 hodin je maximum.
Podle všeho je největším žroutem LCD display (jak jinak) a já bych si tipoval GSM modul. Andrid a jeho měření spotřeby tvrdí něco jiného. Ale můj čuch říká že GSM modul žere jako prorvaný.
Doporučuji tedy kde to je jde používat WiFi. 3G data totiž zatnou baterii ještě víc.
Tak jako tak to není nutně negativum. Spíš je to takové konstatování. Jiné telefony na tom nebudou příliš lépe.

Zajímavým zjištěním je fakt, že telefon má menší postřebu při Video hovoru vedeném přes WiFi skrze GPlus. Proto doporučuji doma využívat wifi co nejvíce. 
Každého určitě zajímá 3D display.
Takže. Display má dva režimy 3D a 2D (ano je to blbé konstatování, ale někdo by to nemusel pochopit). 3D funguje na šíř a pochopitelně ne u všeho. Tam kde to je podporování, ovšem perfektně. /Uhle viditelnosti je docela dobrý. Pokud bych to měl přirovnat jedná se o podobný efekt jako mají takové ty vroubkované 3D obrázky. Takové ty co při naklánění ukazují jako by 2 různé obrázky.
Výsledný efekt hodně záleží na tom co zobrazujete.
Rozhodně dobře vypadají jasné barvy. Ideálně hodně výrazné. S málo přechody a velkým vzájemným kontrastem.

Jinak HW funguje ve zvolených parametrech velice slušně. GSM část je dobrá zvuk čistý. 3G, HSPDA, Edge to všechno funguje na jedničku a rychle. WiFina bez závad, dosahuje rychlostí okolo 60 Mbitů za vteřinu úplně v pohodě. Display pro použitelnost je super. Velice dobře se na něm čte. Vše vypadá velice dobře. Výkon samotný jen o chvilku později.


Software aneb jak to skutečně šlape

Jak to skutečně běhá je základní otázka nikoliv na čem a jak dlouho.
V první řadě musím přiznat že HTC Sense, mě naplňovalo nervozitou. Mám proti němu výhrady a to dost podstatné. Vždy jsem dával pozor abych se mu vyhl. Tak nějak si nese stigma z doby Windows Mobile.
O to víc jsem byl překvapen a to spíš mile.
Nakonec jedinou slabinou je hloupě vymyšlená spodní lišta. Ta se naštěstí změní po nástupu Ice Cream Sendwitche (ICS, Android 4.0). Spolu s ním totiž přijde i Sense 4.0. Kde zmizí právě ona spodní lišta, která v současné verzi nejde změnit. Bohužel obsahuje zcela zbytečné funkce.
Teď, ale k tomu co mě potěšilo.
HTC nešetřil a tak je výbava skutečně macatá.
V první řadě je to hned několik her s podporou 3D zobrazení z nich je asi nejlépe hratelný Spidermen. Ale na své si přijdou asi všichni NFS Shift nebo The Sims 3, nevypadají špatně. Ale taky ne lépe než Spiderman.

Dalším překvapením byla aplikace Location což je kompletní Offline navigace. Mapy jsou aktuální a mluví česky. Dokonce si lze vybrat, jakým hlasem. Navíc mě překvapilo, že navigace moje bydliště najde na správném místě a ne, jako většina (včetně Googlu) cca 50m někde jinde (ano, máme problémy z Pizzou a nejen s ní).

Jako dalším zpestřením je množství typicky HTC widgetů. Ty potěší a neurazí. Aktivní tapety, naopak mile překvapí tím jak vypadají.
Co ovšem pokládám za povedenou věc je zamykací obrazovka.
Krom možnosti vidět na ní spoustu informací, lze přímo z ní spustit až 4 aplikace (krom toho že odemknete telefon).
Jistě očekáváte, že prozradím jak je systém pružný a rychlí.
Pokud si rozhážete na plochy hromady widgetů a zatížít tak CPU a další věci. Je systém svižný, ale občas klopýtne. Málo, ale přesto.
Pokud naopak vyhodíte co  není třeba systém je rychlý až až. O nějaké trhanosti nemůže být řeči. Je předpoklad, že ICS tohle ještě zlepší. Stejně jako zlepší spotřebu (využití dvou jader a lepší kontrola spotřeby).


Jak si vede po týdnu

Po více jak týdnu, jsem spokojený.
V porovnání s tím co je na trhu má telefon perfektní poměr cena výkon. Blížící se upgrade na Android 4.0 je za všech okolností pozitivem. Stejně jako vyhlídka na nové HTC Sense 4.0.

Oproti tomu co psali recenze při uvedení telefonu. Je telefon lépe softwarově vybaven. Hry rozhodně potěší a ušetří pár stokorun, za které by jste je kupovali na Google Play. Dalším bonusem je navigace s velice aktuálními mapovými podklady. Rozhodně bych za cenu kolem šesti a půl tisíce koupi doporučil.