Wedos

úterý 21. února 2012

Jak funguje Ubuntu for Android?

Jako rána z čistého nebe se všude začalo hovořit o Ubuntu for Android (tedy Ubuntu pro Android). Všichni si říkají, jaký je to super nápad a jak to je vlastně udělané.
Samotný princip není nijak složitý. Dokonce se divím, že tohle řešení zatím napadlo asi jen dva výrobce a ani jeden z nich to nedokázal rozumně prodat (asi proto, že oba jsou výrobci HW a nikoliv SW).

Jak to tedy funguje.
V první řadě je třeba si uvědomit, že samotný název trošku klame.
Ubuntu for Android by se spíš mělo jmenovat Ubuntu with Android (Ubuntu s Androidem). Proč? I na to se dozvíte odpověď.

Celé kouzlo je v tom že Android je prakticky Linuxový Kernel (2.6 něco). Zkompilovaný je pro ARM procesor, ale může být zkompilován i pro X86 nebo třeba MIPS.
Tenhle Kernel je zcela plnohodnotné jádro systému. Pokud v Androidu něco spustíte, spustí se prakticky jen JAVA Virtuál Machine (Dalvik) a ten spustí aplikaci. A to včetně Luncheru a dalších systémových vymožeností.
Z toho plyne několik základních vlastností, jako třeba, že bez rootu není pro Android nebezpečí virů. Vypadá to asi takto.
Android bez Ubuntu
Dalvikovské instance samozřejmě mohou sahat na kartu a do DB s adresářem atd. Na stejné úrovní běží notifikace a všechno si to skrze jádro a paměť předává informace. Jak prosté řeknete si. Mimochodem díky tomuto modernímu návrhu, není problém aby Android běžel třeba na deseti jádrech a dokázal je využít. Stačí překompilovat Kernel s podporou více jader. Zpět k Ubuntu.

Canonical to vyřešil skutečně vtipně.
Prostě do Linuxu kde běží řada Dalviků, přiinstaloval jedno Ubuntu. Ubuntu s aplikacemi, vlastním prostředím a několika málo doplňky. To vše pro to aby byla integrace prakticky dokonalá. Po instalaci to totiž vypadá asi takhle.
Android s Ubuntu
Správně tam, kde běží Dalvik, běží prakticky celé Ubuntu.
Důsledek je jasný. Pro instalaci je třeba mít root práva. To je ale vše. Canonical dodal několik aplikací, které propojují Android, a Ubuntu a to v obou směrech. Tak aby zůstala jasně patrná návaznost.
S celou touhle nádherou potom oslovil operátory a výrobce telefonů. Počítám, že se mu podaří je dotlačit alespoň ke zkoušce. Za sebe jsem potěšen.
Microsoftu v tuhle chvíli nejen, že ujel vlak. Ale někdo mu právě rozebral nádraží, schoval koleje, sebral mapu s cestou na tohle nádraží a otočil ho zády.
Zatímco MS ukazuje, jak udělá METRO do Windows 8, Canonical ukázal, že máte desktop v telefonu (nebo tabletu). A to ne v nějaké ukázkovém provedení, ale v systému, který má za sebou tisíce aplikací a funguje!

Ještě doplním minimální požadavky pro Ubuntu: "Dvoujádrový procesor, alespoň 1Ghz, 2 Gb místa pro instalaci. 512 Mb ram, USB HOST a HDMI."