Wedos

středa 23. listopadu 2011

Prach a bída digitální fotografie

Nevím kdo to vymyslel. Fotografie ze svatby, nebo maturitního plesu prakticky ihned.
"Fotograf" se chlubí tím, že fotoateliér postaví hned v předsálí nebo někde okolo. Jak to pak vypadá? No asi jako když Vás babička vyfotí v nejblbější chvíli a myslí si, že je to to pravé.

Pochopitelně tohle mě nenapadlo jen tak. Moje milovaná žena mi poslala nevídanou věc. Akci z Hyperslev. A tam jsem narazil na patlografa. A na jeho webu jsem právě narazil na tyhle "kompaktové" fotky z maturit. Je děsivé co lidé jsou ochotní vydávat za hezkou fotku. Kvalitu a hlavně nápad nahrazovat "rychlostí".

Když se člověk podívá většině fotografiím schází elementární úvaha nad kompozicí. Stejné výsledky dostane jakýkoliv cvakálista z masy hostů na podobné akci. Místo toho aby si fotograf vybral místo a kompozici. Bleskne na to co mu zrovna vleze do záběru.

Svatební fotografie jsou pak perla. Záda oddávajícího (proč proboha), nebo neschopnost zaostřit jinam než na auto.

Celé to je doraženo na téhle hrůze.
Pán ukazuje že dokáže ve Photshopu použít filtry a dokonce odstranit nějaký šum.
Škoda, že změnou barev a dalších věcí prakticky znehodnotí nádhernou originální starou práci. Možná by místo retušování měl víc koukat jak to tenkrát dělali, když nemohli nabouchat za dvě hodiny 600 fotek.

PS: Tenhle borec určitě není sám. Každý nějak začínal. Mrzí mě, když vidím jak fotografové s talentem nemají do čeho píchnout (protože jsou sebekritičtí). A tenhle patlograf tomu nasazuje takovouhle korunu. Pak se nedivím větám: "On to vyfotí švára, má novej foťák. Vejde se mu do kapsy a má to super barvy!"