Wedos

pondělí 11. dubna 2011

Canon představil dvě zrcadlovky EOS D60 a EOS D1100


Canon vypustil do světa dva nové modely. Digitalních zrcadlovek a to v amatérské (Canon EOS 1100D) a poloprofesionální (Canon EOS 660D). Oba jsou to hezké kousky. I když 600D není žádným překvapením. Naopak 1100D se celkem povedla. Nechci tu rozvádět technické detaily ty si samozřejmě zjistíte kdekoliv na netu. Spíš trošičku zvážit jestli ještě má smysl ono rozdělování do tříd.

Proč tahle úvaha?
Je to celkem prosté. Porovnám li Canon EOS 550D a Canon EOS 600D není v nich příliš velký rozdíl. Odvážím se tvrdit, že obrazová kvalita bude shodná (tedy velice dobrá). Není se čemu divit. Jejich elektronika v oblasti fotografování je prakticky identická. Vyšší řady totiž Canon odlišuje spíš větší odolností a rychlostí snímání, než kvalitou obrazu. Příkladem budiž Canon EOS 7D, který je rychlejší, má rychlejší ostření a lepší mechanické zpracování. Ale jeho obrazový výstup je plně srovnatelný s EOS 550D (a tedy i s 600D).

To samo o sobě není vada. To je prostě vývoj techniky. Rozdíly jednotlivých tříd jsou pak v konstrukci těla jako celku (kov a lepší utěsnění), podobně jako v SW (víc nastavení větší možnosti v jednotlivých volbách).
Tímto chci naznačit, že rozdíl mezi PROFI a POLOPROFI nebo snad AMATÉRSKOU zrcadlovkou je prakticky nulový, co do obrazové kvality. Někdo může namítnou, že například u reportáže je rychlost, kterou oplývají profi těla při snímání a ostření zásadní. Bude mít pravdu v tom, že rychlé ostření je základ. Na druhou stranu, většina reportérů fotí do JPEGu a tady se rozdíl hodně stírá.

Závěrem snad jen dodat, že Canon si kvalitním snímačem a procesorem DIGIC IV tak trošku pokazil vlastní kšefty. I když pro nás je to dobře. Protože pokud zvažujete jestli koupit Canon EOS 60D, dost možná si vystačíte s EOS 600D nebo i s 550D. Stejně jako já.